Witaj na podstronie "żuczka"!  


beetle-m
Wsparcie dla nowych użytkowników urządzeń GPS serii nüvi.
Polish speedcams and dangerous section
Aktualizacja
05-05-2011
Menu główne
:: Powrót

Edge 800 z "żuczkiem" w tle. 
       
Przyszedł moment na podsumowanie mojej kilkudniowej zabawy z Edge 800.

Nie będzie to z mojej strony niestety profesjonalny opis lecz tylko wrażenia z kilku tras rekreacyjnych wykonanych z tym małym, acz bardzo przyjaznym urządzonkiem, bez wykorzystywania całego, drzemiącego w nim potencjału.
Mój dotychczasowy krąg zainteresowań to seria nuvi więc przedstawię moją subiektywną ocenę z kilku chwil spędzonych razem. Czy uda mi się zachęcić niezdecydowanych ?

Pierwszy kontakt nowicjusza.

Na pierwszy rzut oka wydawało się, że ilośc opcji będzie "nie do opanowania":
- kursy,
- treningi,
- pętle,
- alerty,
- gość, który chce się ze mną ścigać (Virtual Partner) ;-)
- czujniki i akcesoria dodatkowe,
- profile rowerów, itd.

Po krótkiej analizie instrukcji użytkownika (która na swoich 64 stronach nie opisuje wszystkiego) sytuacja stała się stabilniejsza. Zupełnie nowy użytkownik musi poświęcić trochę czasu na próbę opanowania menu i zapamiętania jego sekwencji by na trasie sprawnie przełączać opcje i personalizować urządzenie. Poszło gładko, wbrew obawom.

Montaż na kierownicy to raptem kilkanaście sekund. Fotki dla zainteresowanych:

      
 
W trasę z synem i Edge 800.
 
Stoper uruchamiał się automatycznie i zatrzymywał podczas przerw w ruchu (kwestia ustawień opcji). Tego właśnie potrzebował na start weekendowy rowerzysta wyruszający na trasę rekreacyjną z synem. Na początek odpuściliśmy nawigację do celu (możliwa, jeśli na karcie SD znajdują się mapy zawierające stosowne dane - routing) i ruszyliśmy na wycieczkę.

Dwa klawisze umieszczone pod ekranem dotykowym Edge 800 umożliwiły nam ręczne sterowanie stoperem, a także m.in. zapisanie przebytej trasy w pamięci wewnętrznej lub karcie SD (w zależności od aktualnych ustawień).

Pamiętaliśmy z instrukcji i opisu kolegi miecho na forum Garniak, że trasa jest zapisywana tylko gdy stoper jest uruchomiony. W innym przypadku nie będzie możliwości udowodnienia ... mamie (po powrocie), na jakiej trasie udało się nam spalić 500kcal. A na takie wpadki nie mogliśmy sobie pozwolić.

Aby zapisać zakończoną trasę i wyzerować stoper przytrzymałem klawisz LAP/RESET i ... nie chowając rowerów pobiegliśmy do domu by poszukać oprogramowania, które pozwoli nam przeanalizować wycieczkę.

Analiza wycieczki.

Wybrałem Garmin Training Center z uwagi na możliwość analizowania zapisanych tras bez konieczności podłączenia do internetu.
Druga opcja to: Garmin Connect - wymaga jednak dostępu do sieci.

Oprogramowanie TC jest w języku angielskim - dla nas to nie problem i okazja do poznania kilku nowych słówek. Może kiedyś doczekamy się wersji polskiej lub napiszemy krótki przewodniczek/linkowniczek. (?)

Po podłączeniu urządzenia kabelkiem USB pobraliśmy dane, które podzielone na tygodnie, następnie dni oraz okrążenia pokazały się w lewym panelu TC (pod widocznym kalendarzem). Podczas jazdy nie korzystaliśmy z podłączonych czujników dodatkowych więc musieliśmy zadowolić się danymi podstawowymi, które i tak są dla rekreacyjnych rowerzystów wystarczające (wykres w dolnym panelu).

Training Center

Wybór opcji -> "View 2011-05-02 13:35:03 in Google Earth" pozwolił nam na wyświetlenie trasy na tle zwiedzanego regionu.

Jako, że od lat korzystałem z MapSource (nie mogę się jakoś wciąż przekonać do BaseCamp'a) wykonałem eksport danych do pliku GPX i uzyskałem możliwość otwarcia naszej trasy w znanym mi oprogramowaniu.

Podsumowanie.

W ciągu bardzo krótkiego czasu zapoznania przekonałem się, że urządzenie tej serii może być ciekawym partnerem podczas wycieczek i treningów. Nie udało mi się sprawdzić wszelkich dostępnych możliwości i akcesoriów (brak czasu) ale wiem, że kolejne wyjazdy rowerowe bez Edge'a będą już ... inne.
Przyznam się, że nie mając wcześniej kontaktu z tą serią trudno mi było zrozumieć  fascynację wielu użytkownków. Edge może być motorem i elementem mobilizującym  do częstszej aktywności rowerowej i pieszej dla maniaków gadżetów.

Więcej informacji na forum Garniak: Edge 800 - podsumowanie.
Udanych treningów !


Copyright by beetle-m | Valid HTML 4.01 & CSS szablony