Witaj na podstronie "żuczka"!  

 
beetle-m
Wsparcie dla nowych użytkowników urządzeń GPS serii nüvi.
Polish speedcams and dangerous section
Aktualizacja
Data modyfikacji: 10-06-2011
po aktualizacji SW do wersji 4.10
Menu główne
::Powrót

Krytycznie o nuvi 3790T
       
Nie sądziłem, że kiedykolwiek będę zmuszony do napisania mojej tak krytycznej oceny w sprawie funkcjonalności urządzenia firmy Garmin. Stało się.

Od kilku miesięcy korzystam z nuvi 3790T i subskrypcji Lifetime mapy CNE.
Przeszliśmy razem okres niemowlęctwa (FW 2.50) aż do aktualnej wersji FW 4.10
Co się wydarzyło przez ten czas ?

Trudne początki.
Początki były bardzo trudne ponieważ nowy na rynku model, który zdobywał nagrody nie radził sobie z podstawowym tematem jakim jest powiadomienie o punktach custom POI
(np. baza niebezpiecznych miejsc, radarów, przejazdów kolejowych).
Po kilkudniowej analizie udało się ustalić, że w nuvi powiadamienia działają jadąc z południa na północ ale nie odwrotnie ! <szok>
Zgłoszenie zostało zrealizowane w kolejnej wersji FW. Niesmak jednak pozostał.

Kolejnym problemem była próba wysłania przygotowanej trasy z MapSource do urządzenia. Mimo obietnic naprawy tej funkcjonalności brak jej do dzisiaj.

To były pierwsze sygnały i momenty, w których zacząłem wątpić czy producent serii 37xx to ten sam, który stworzył serię 3xx, 6xx, 7xx, itd.

Z biegiem czasu wyłapywałem (wraz z innymi użytkownikami) kolejne istotne różnice w funkcjonalności nuvi 37xx w porównaniu ze znanymi mi odbiornikami serii 2xx, 7xx, 7x5:

Nie pytaj ponownie - nowe dane na karcie SD.
Brak możliwości powstrzymania komunikatu, że na karcie SD znajdują się dane i czy chcę je skopiować do pamięci. Uciążliwy komunikat pojawiał się przy każdym załączeniu urządzenia. W końcu poprawiono dodając jak w poprzednich nuvi opcję: "Nie pytaj ponownie". Ulga.

Bezpieczne usuwanie sprzętu (Win7).
Problem bezpiecznego odłączania urządzenia podłączonego poprzez USB pod Win7.
Aby skopiowane do nuvi pliki były widoczne należało po zakończonej operacji kopiowania, aktualizowania map, aktualizowania oprogramowania wyciągnąć kabelek USB z portu. Skorzystanie z opcji Windowsa: "Bezpieczne usuwanie sprzętu" (Wysuń) powodowało problemy. Problem aktualny w wersji 4.00
Urządzenie przy bezpiecznym usuwaniu z systemu zachowuje się różnie w zależności od tego czy jest w nim karta SD czy nie.

Polski TTS (Text To Speech).
Brak polskiego TTS (specjalny plik dźwiękowy - nawigacja informuje m.in. o nazwach ulic podczas jazdy). Temat ślimaczy się od wielu, wielu miesięcy, a wart jest zakończenia.
Oczywiście, dla innych języków pliki TTS funkcjonują już od dłuższego czasu.

Pliki ASR - pliki komend głosowych.
Problem z plikami ASR podczas kolejnych aktualizacji mapy CNE. Każda aktualizacja dodawała nowe pliki do katalogu .System\ASR pozostawiając w nim zbędne/stare. Ilość wolnej pamięci w nuvi dochodziła do wartości zerowej. Błąd poprawiono w Updaterze CNE.
Przy okazji dopowiem, że opcja komend nie działa dla języka polskiego ale o tym poniżej.

Nowa idea działania systemu TMC.
Zmiana idei działania systemu TMC. Garmin zaprzestał wyświetlania informacji o czasie opóźnienia przy ikonie TMC, a była to bardzo czytelna i wygodna opcja. Obecnie, podczas jazdy kierowca zmuszony jest do ciągłego/częstego klikania w ikonę by sprawdzić czy na trasie występuje istotne utrudnienie.
Problemu takiego nie ma gdy ikona zmienia kolor na czerwony, co oznacza z reguły zamkniętą drogę. Moim zdaniem zmiana tej funkcjonalności wpływa istotnie na bezpieczeństwo kierowcy, który zmuszony jest od odrywania się od kierowania pojazdem.

Pewnym rozwiązaniem może być zaznaczenie pola "Komunikaty drogowe" w opcji UNIKANE ale wtedy nuvi, bez pardonu i pytania kalkuluje trasę tak, by ominąć wszelkie napotkane utrudnienia drogowe otrzymane poprzez system TMC. 
Taka kalkulacja odbywa się automatycznie i bez konieczności potwierdzenia/zgody więc kierowca niespodziewanie zwiedza nieodkryte jeszcze zakątki Europy. Z uwagi na ograniczone zaufanie do urządzeń Garmina opartych na mapie CNE oraz na bazie doświadczeń z nuvi 37xx odradzam korzystanie z takich ustawień nuvi.

Zielona ikona TMC wyświetlana jest zawsze.
To kolejna nieużyteczna modyfikacja firmware wprowadzona w wersji 4.10
Wystarczy, że antena GTM35 zaloguje się na krótko i odbierze raport TMC by później, przy braku zasięgu (nawet przez godzinę) pokazywana była na stałe zielona ikona. Nawet wyjęcie urządzenia z uchwytu czyli fizyczne rozłączenie od anteny TMC nie spowoduje wyświetlenia szarej ikony.
Ta modyfikacja została wprowadzona, by ukryć problemy z zasięgiem sygnału. Typowym zachowaniem nuvi we wcześniejszych wersjach oprogramowania było wyświetlanie szarej ikony gdy urządzenie jest poza zasięgiem. Wystarczyła minuta by ikona wykazała, że nasze dane mogą nie być aktualne.

Prędkość kopiowania danych (na kartę SD zainstalowaną w nuvi).
Kopiowanie danych na kartę SD umieszczoną w nuvi. Prędkość wspomnianej transmisji po aktualizacji oprogramowania do wersji 3.60 stała się żenująca. Problem aktualny do dnia dzisiejszego. Najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu jest wyjęcie karty SD z nuvi i skopiowanie na nią danych poprzez czytnik kart.

Niewidoczne POI na ekranie mapy.
Brak wyświetlania POI (dane z mapy CNE) na ekranie nuvi. To przelało szalę goryczy!
Dla mnie jest to niedopuszczalne zaniechanie firmy Garmin.
Nie wyobrażam sobie jak można podjąć decyzję o usunięciu wyświetlania POI z mapy.
Jest wiele przykładów zastosowania tej funkcjonalności. Jeden z nich opisałem na forum.
Zwykłe przeglądanie mapy to tylko widok siatki ulic z ich nazwami + ewentualnie własne punkty POI (z bazy "Ulubione"), co nie ułatwia orientacji w terenie i utrudnia odnalezienie wzrokowe innych POI w okolicy.
Przepraszam ale to  P O R A Ż K A !

Kalkulacja trasy dla opcji MONIT.
Podczas kalkulacji trasy z wykorzystaniem opcji MONIT (Najkrótsza lub Mniej paliwa) na ekranie nuvi pojawiają się przypadkowe, mrugające linie. Problem zaczął występować niespodziewanie od wersji 3.90.
* 20-04-2011 - problem rozwiązany w aktualizacji (wersja 4.10).

Bug opcji MONIT


...Powyżej umieściłem tylko opisy swoich zgłoszeń i to tylko tych najistotniejszych potwierdzonych obserwacjami przez większą liczbę użytkowników z kraju i zagranicy.
Więcej można znaleźć na forum Garniak.pl przechodząc przez wątek podsumowujący:


Co dalej Panie Garminie z serią 37x0 ?

Wyświetlacz jest rewelacyjny ale dla mnie to nie wszystko by ocenić urządzenie pozytywnie.

Co z opcją KOMEND GŁOSOWYCH dla Polski ?
Czy potencjalna wielkość sprzedaży w danym kraju jest jedynym wykładnikiem dla wdrożenia opcji ? Co blokuje to ciekawe wdrożenie ?

Dlaczego urządzenia na rynek azjatycki mają większą funkcjonalność (m.in. wyświetlają POI na mapach) niż te na rynek EU oraz USA ?

Zacytuję myśl przewodnią/cel firmy (http://www.garmin.com/pl/company/o_nas/):

"Zasady, które przyświecają firmie Garmin to: innowacyjność, wygoda, wydajność, korzyść dla klienta i wysoki poziom usług. Cel firmy Garmin jest prosty — opracowywać urządzenia nawigacyjne i komunikacyjne, które ułatwią życie naszym klientom.
/.../
Nie ograniczamy się do projektowania i sprzedawania produktów — w pełni angażujemy się w cały proces ich tworzenia."

Trzymam kciuki i "za słowo".

Przy okazji ...
"Piątka z plusem" dla Poland.Support, który zapewne "dwoi się" by na bieżąco odpowiadać na żale użytkowników dotyczące możliwości i funkcjonalności nuvi 3790T.Copyright by beetle-m | Valid HTML 4.01 & CSS szablony